THY Kaldırdı, Borsada Kazandırdı: İsrail’e Boykotun Başrolündeki Coca Cola Aslında Kimin?

İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamında batı dünyasının umursamazlığı, insani sınırların zorlanması, vicdanın artık bölgeyi terk etmesi içimizi acıtmaya devam ediyor. 7 Ekim’den bu yana yapılanları dehşetle izlerken, bir yandan da özellikle Türkiye’de İsrail’e destek veren markalara yönelik olduğu söylenen bir boykot izleniyor. Bu boykotun başrolünde olan Coca-Cola nedense her boykotta ilk akla gelen markalardan oluyor. Peki Coca-Cola’nın İsraille bağlantısı olduğu iddialarının gerçeklik boyutu ne?

İsrail’in Filistin’de yaptıkları katliam ve soykırım boyutuna ulaşırken, dünyada da tepkiler sürüyor.

Coca-Cola dünyanın en ünlü içecek markalarından biri. Tek bir içecek de değil birçok gazlı, gazsız içeceği üreten ve satan şirket, dünyada boykot edilecek şirketler sıralamasında her daim de ilk sıralarda geliyor.

Bu arada Coca-Cola’yı İsraillilerin de sevdiğini söyleyemeyiz. Yeri geliyor helal olup olmadığı tartışılırken, yeri geliyor Netanyahu hükümetinin yargı kararlarına yönelik gündeme geliyor.

Kaynak: Haaretz

Bir süredir Türkiye’de de boykot listesinde ilk sıralarda olan markalardan olan Coca-Cola’nın bu süreçte 2023 3. çeyrek bilançosundaki yüksek kârı da boykottan etkilenmediği olarak anlaşıldı.

Belediyeler, şirketler son günlerde peş peşe açıklama yaparken, son olarak Türk Hava Yolları da CIP salonlarının ardından dinlenme salonlarında da İsrail menşeili ürünlerin satılmayacağını duyurdu.

Bu duyuruyla THY’nin Pepsi, Coca Cola ve Cappy ürünlerini kaldırarak yerine yerli markalı içecekler koydu. Ancak THY henüz uçaklardaki ürünlere yönelik bir karar almadı.

Peki Coca-Cola İsrail’e destek veriyor mu? Şirket aslında kimin? Tüm bu soruların cevabını aradık.

Borsa İstanbul’da işlem gören CCOLA, Türkiye’deki yapılanmasının ana ortağı Anadolu Grubu, ayrıca Togg’u üreten “babayiğit”lerden olarak milli otomobilimizde yüzde 23 oranında payı bulunuyor.

Coca-Cola, dünyada da halka açık bir şirket ve en büyük 10 yatırımcısı da önemli banka ve fonlar: Şirketin yüzde 46’sı en büyük 25 hissedarın elinde.

Şirketin yönetim kurulunda sitesinde yer alan kişilerin finans sektörü ağırlıklı olduğu görülüyor. Yönetim kurulundaki kişiler çoğunlukla ABD’li olurken, ulusal kimliklerine bakıldığında İngiliz, İspanyol, Hollandalı da var ama İsrailli kimse görünmüyor.

www.coca-colacompany.com

“Coca cola israil malı mı?” sorusuna sitede gelen cevap, “Hayır. Coca-Cola Şirketi, 130 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, tamamı halka açık uluslararası bir şirket. İsrail’ de faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden sadece biri.” olurken,

Aynı şekilde sorulan başka bir İsrail sorusuna gelen cevap da bu şekilde oluyor. Türkiye, Pakistan, Türkmenistan, Azerbaycan gibi birçok olduğu şekilde İsrail’de de şirket faaliyet gösterdiğini iletiyor.

merakettim.coca-colaturkiye.com

Özetle Coca-Cola’nın İsraille alakası Türkiye ile olduğu kadar.

Boykot konusunda sizin yorumunuz nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x