Güney Afrika’da bakan soyuldu, korumaların silahları çalındı

T24 Dış Haberler

Polis, Güney Afrika hükümet bakanının soyulduğunu ve korumalarının silahlarının çalındığını açıkladı. Saldırının Ulaştırma Bakanı Sindisiwe Chikunga‘nın Johannesburg’un güneyindeki bir otoyolda seyahat ederken gerçekleştiğini söyledi. 

Ulaştırma bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bakanın arabasının lastikleri çivilerle delinmiş, bu da arabayı durdurarak içindeki değerli eşyaların çalınmasına olanak tanımış” dedi.

Polis sözcüsü Athlenda Mathe, soyguncuların kişisel eşyaları ve Güney Afrika Polis Teşkilatına (SAPS) ait iki tabancayı alarak kaçtığını söyledi. Mathe, “Bu benzeri görülmemiş olayın ardından sorumluların cezalandırılması için bir insan avı başlatıldı” dedi.

Resmi istatistiklere göre, polis bu yılın nisan ayından haziran ayına kadar 62 milyon nüfuslu ülkede günde 500’den fazla soygun ve 70 cinayet kaydetti. Yetkililer, “suç mağdurlarının güvenliğini ve adaleti temin edememekle” suçlandı. 

Mathe, “SAPS, ülke yönetimini ve genel olarak toplumu koruma görevini yerine getirmeye kararlıdır ve yıllar boyunca mükemmel bir şekilde yerine getirmiştir” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x